Loader Image

Włącz myślenie

Ruszyły nowe kampanie z cyklu „Włącz myślenie” realizowane na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Tematy poruszane w tegorocznym cyklu to: nadmierna prędkość (promowana hasłem – „Nie zasuwam! Prędkość zabija”), prowadzenie auta pod wpływem alkoholu („Nie jedź na kacu”) oraz problem dotyczący nie zapinania pasów bezpieczeństwa głównie na tylnym siedzeniu („Zapnij pasy”). Kampanie są realizowane za pośrednictwem radia, telewizji, Internetu oraz w formie plakatów. Celem kampanii jest kształtownie świadomego i kulturalnego uczestnika ruchu drogowego, respektującego prawo i szanującego prawa innych uczestników ruchu.

ZAPNIJ PASY


Uczestnicy ruchu drogowego, korzystający z tylnych foteli samochodu, rzadko zapinają pasy bezpieczeństwa (stosuje je średnio około 47% pasażerów). Uważają, że na tylnym siedzeniu jest bezpieczniej.
Pasażerowie na tylnym siedzeniu są tak samo narażeni na poważne obrażenia jak z osoby siedzące z przodu samochodu. Ponadto, stanowią oni śmiertelne zagrożenie dla podróżujących z przodu pojazdu.

Oficjalna strona: bezpieczni w pasach

 

NIE JEDŹ NA KACU


Co roku w Polsce ma miejsce ponad 40 000 wypadków drogowych. Wiele z tych wypadków powodują nietrzeźwi kierowcy. Każdego roku policja zatrzymuje ponad 150 tys. kierowców, którzy zdecydowali się na jazdę na tzw. podwójnym gazie. Wśród nich ogromny odsetek stanowią ci, którzy nie mają świadomości, że znajdują się pod wpływem alkoholu.
Oficjalna strona: nie jedź na kacu

 

NIE ZASUWAM


Ze wstępnych danych Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji (SEWiK) na dzień 15 stycznia 2010., w 2009 roku wypadki spowodowane niedostosowaniem prędkości do warunków ruchu, stanowiły 31% wszystkich zarejestrowanych wypadków (10910), w których zginęło 1432 osób (46% wszystkich ofiar śmiertelnych), a 15876 zostało rannych (34%).
Oficjalna strona: prędkość zabija
 
 
źródło: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Ostatnie posty: