Loader Image

Nowe technologie w bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo stanowi w ostatnich latach ważny element budowania marki wielu firm motoryzacyjnych, ubezpieczeniowych czy technologicznych. Jest też bardzo często podejmowanym tematem w środowiskach naukowych z uwagi na trwającą międzynarodową Dekadę na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Najciekawsze naszym zdaniem rozwiązania zaproponowane w ostatnich dniach zestawiliśmy i opisaliśmy, a wśród nich: firma Samsung testuje ‚transparente’ ciężarówki ułatwiające męczący proces wyprzedzania, Volvo proponuje coś na rodzaj fluorescencyjnego spray-u dla pieszych i rowerzystów nazywanego „farbą życia” i skonstruowany przez azerbejdżańskiego projektanta Elnura Babayeva projektor, którego funkcjonalność pozwala pełnić nie tylko rolę odblasku, ale również poinformować kierowcę jadącego za rowerzystą o jego zamiarach skrętu bądź wykonywanych manwerwch, takich, jak np: hamowanie.

„Przezroczyste” ciężarówki firmy Samsung

Koreańska firma technologiczna zamontowała w samochodoach ciężarowych kamery z przodu oraz ekrany z tyłu ułatwiając frustrujący często proces wyprzedzania wolnego samochodu ciężarowego. Każdy wyprzedzający samochód może zobaczyć, co jest przed samochodem ciężarowym i wykonać bezpiecznie manewr wyprzedzania.

„Farba życia”

Niewidzialna farba, która świeci w nocy gwarantując bezpieczeństwo pieszym i rowerzystom to projekt zaproponowany przez Volvo i organizację Szary Londyn. Niewidoczny w dzień spray świeci jasno w blasku reflektorów w nocy. Może być stosowany do wielu tkanin i materiałów, po zaaplikowaniu utrzymuje swoje właściwości około tygodnia.

 

Rower z projektorem sygnałów dla rowerzystów

Projektor umożliwiający wyświetlanie na plecach rowerzystów sygnałów może szybko poprawić relacje pomiędzy użytkownikami wszelkiego rodzaju dróg. W zależności od wykonywanch manewrów na plecach rowerzysty wyświetlają się odpowiednie sygnały, np o manewrze skrętu lub hamowaniu. Wyświetlane sygnały mogą również pełnic rolę odblasków. Rower interpretuje działania rowerzysty i wysyła sygnał do projektora, który zaprogramowany przy pomocy aplikacji mobilnej wyświetla przypisane do wykonywanej czynności sygnały na plecach rowerzysty.

Ostatnie posty: