Loader Image

Majówka na drogach

Policjanci przypominają, że na drogach będzie tłoczno, ale nie musi to oznaczać, że nie będzie bezpiecznie. To, czy kierowcy i ich rodziny szczęśliwie dotrą do celu, w największej mierze zależy od samych kierowców. Każdego roku w czasie długich weekendów na drogach giną ludzie. Niestety, wypadki, które mają miejsce właśnie w tym okresie, to w dużym stopniu tzw. wypadki „rodzinne”. W wypadkach tych poszkodowane są całe rodziny, w tym także dzieci. Kierującym pojazdami policjanci przypominają, że prowadząc swój samochód odpowiadają nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale też za bezpieczeństwo swoich najbliższych. Pieszym zaś, że są tzw. „niechronionymi” uczestnikami ruchu drogowego. W konfrontacji z pojazdem ich szanse na przeżycie oceniane są jako znikome. Już przy prędkości 50 km/h uderzenie samochodu w pieszego z reguły powoduje jego śmierć.

Policja przygotowała kilka porad dla kierowców, z których warto skorzystać planując wyjazd świąteczny:

  • Nie wyjeżdżaj w drogę zmęczony lub niewyspany. Jazda spowoduje, że poczujesz jeszcze większą senność. Wypadki polegające na zjechaniu kierowcy na pas ruchu dla przeciwnego kierunku, mają miejsce przeważnie z powodu zaśnięcia za kierownicą. Decydują o tym ułamki sekund.
  • Samochód powinien być właściwie przygotowany do podróży, a to obejmuje nie tylko sprawdzenie hamulców, świateł, ciśnienia w oponach itd., lecz również dobrze zaplanowany załadunek bagażu. Pakunki nie mogą zasłaniać widoku kierowcy ani w żaden inny sposób utrudniać mu prowadzenia samochodu. Nie powinny łatwo się przesuwać, należy pamiętać o środku ciężkości auta.
  • Przez całą drogę należy koniecznie mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Dopilnować trzeba, aby rodzina także jechała w pasach, a małe dziecko w specjalnym foteliku. To nie tylko wymóg prawny. To często wybór między życiem a śmiercią.
  • Jeśli czujesz się zmęczony, zrób koniecznie przerwę w kierowaniu. Kilku lub kilkunastominutowa przerwa nie wpłynie znacząco na ogólny czas podróży, ale jej brak może spowodować, że droga skończy się szybciej niż planowałeś.
  • Zatrzymuj się w bezpiecznych miejscach, najlepiej na wyznaczonych parkingach. Jedną z przyczyn wypadków drogowych jest najechanie pojazdu na stojący na jezdni inny pojazd.
  • Nadmierna prędkość czy niebezpieczne wyprzedzanie, gdy już coś wyjdzie źle, przeważnie kończą się tragicznie.
  • Pod żadnym pozorem nie wolno siadać za kierownicą po wypiciu alkoholu. Pamiętaj, że po wypiciu nawet jednego czy dwóch kieliszków wódki zwiększa się ryzyko wypadku. Już sam fakt prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości to przestępstwo za popełnienie którego można stracić wolność na 2 lata i utracić prawo jazdy. Poza tym, czy warto narażać siebie i innych?

Bezpieczne przewożenie dziecka

Pamiętając o bezpieczeństwie, szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci, zwłaszcza, że one same najczęściej nie upomną się o to, by zapewnić im bezpieczne warunki podróży. Foteliki dla dzieci spełniają w aucie kilka ról. Podczas jazdy umiejscawiają dziecko, nie pozwalając mu przemieszczać się po wnętrzu samochodu. Zabezpieczają je przed skutkami gwałtownych hamowań czy zmian kierunku jazdy. W razie wypadku czy kolizji foteliki pełnią dla dziecka funkcję ochronną, dając szanse na zmniejszenie skutków zderzenia, opóźniają ruch dziecka, rozkładają działające podczas wypadku siły na większy obszar i ukierunkowują je na silniejsze części ciała (klatkę piersiową i miednicę).

Źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku

Ostatnie posty: