Loader Image
Graham – człowiek zaprojektowany by przeżyć wypadek drogowy

Graham – człowiek zaprojektowany by przeżyć wypadek drogowy

Model człowieka niezwyciężonego, zdolnego do przetrwania wypadku drogowego został zaprojektowany w ramach australijskiej kampanii  „Projekt Graham”, powstał jako rzeźba i jest pokazywany w australijskich bibliotekach i galeriach.  Dodatkowo modelowi można się dokładnie przyjrzeć na interaktywnej stronie – gdzie można zaznajomić się ze szczegółami jego anatomii.

Graham ma zapadniętą twarz, płaski nos, by nie uległ łatwo złamaniu, głęboko osadzone oczy – chronione potężnymi oczodołami. Duża ilość tkanki tłuszczowej wokół twarzy absorbuje siłę uderzenia. Mózg otoczony jest dużą ilością płynu i więzadłami w sposób, który pozwala na utrzymanie go w sporej odległości od czaszki. Budowa stawów, kolan i stóp Grahama jest skonstruowana tak, by móc wygiąć się w każdą stronę i zapobiec złamaniom. Żebra i mostek są grube i potężne, a między żebrami znajdują się struktury (podobne do woreczków), których zadaniem jest przejęcie na siebie części energii z uderzenia i rozproszenie jej, co ma chronić organy zewnętrzne. Kark Grahama zlewa się z ramionami i jest otoczony potężnymi mięśniami – uniemożliwia to złamanie karku, ale jednocześnie jego ruchy.

Więcej szczegółów dotyczących modelu Grahama oraz idei kampanii znajduje się na interaktywnej stronie internetowej Projektu Graham.

Ostatnie posty: