Loader Image
Foteliki samochodowe – kompendium

Foteliki samochodowe – kompendium

Przewóz dziecka w samochodzie wymaga szczególnego zabezpieczenia przed skutkami ewentualnej kolizji czy gwałtownego, awaryjnego hamowania. Małe dzieci nie są skutecznie chronione przez standardowy pas bezpieczeństwa. Dla właściwej ochrony potrzebują specjalnie zaprojektowanego fotelika, który uwzględni różnicę wagi, wzrostu i proporcji dzieci względem dorosłych. „Zabezpieczanie” małego dziecka poprzez trzymanie go na kolanach jest niedopuszczalne, ponieważ przy najechaniu na przeszkodę z prędkością około 50 km/h siła bezwładności wyrywa dziecko z ramion opiekuna z impetem odpowiadającym masie 60-krotnie większej od masy uderzeniowej!

Zgodnie z polskim prawem w pojeździe samochodowym osobowym (poza taksówkami), dziecko w wieku do lat 12, poniżej 150 cm wzrostu, należy przewozić w foteliku ochronnym odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

 

Zakazuje się przewożenia poza fotelikiem dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu oraz przewożenia w foteliku dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu wyposażonego w poduszkę powietrzną. Otwierająca się poduszka uderza w tył fotelika stojącego na przednim siedzeniu z siłą porównywalną do uderzenia kijem bejsbolowym przez zawodowego gracza. Niestety najczęstsze skutki takiego uderzenia to śmierć na skutek wstrząsu mózgu.

Przewożenie dziecka w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami grozi mandatem w wysokości 150 zł oraz utratą 6pkt karnych.

 

Europejska Norma Kontrolna (ECE) R44/04 wyznacza standardy bezpieczeństwa dla fotelików jednak nie wymaga od producentów zagwarantowania żadnych kryteriów ochrony podczas uderzenia bocznego. Certyfikat R44/04 zapewnia jedynie minimalny poziom bezpieczeństwa jaki powinny posiadać sprzedawane na terenie UE foteliki samochodowe. Niedoskonałości normy R44/04 zapewnia obowiązująca od lipca 2013 r. (obecnie równoległe z R44/04) regulacja i-Size.

 

Testy zderzeniowe to najlepszy sposób żeby sprawdzić działanie fotelików samochodowych. Jednym z liderów w przeprowadzaniu testów fotelików dziecięcych jest niemiecki automobil klub ADAC.

 

Źródła: Krajowa Rada BRD , foteliki.info , fotolia

 

 

 

Ostatnie posty: