Loader Image

Wypadek to nie przypadek

Niezmiennie od lat królową przyczyn wypadków drogowych jest nadmierna prędkość. Kierowco – zwolnij! Ograniczając prędkość z 60 km/h do 50 km/h możesz zapobiec śmiertelnym skutkom wypadku drogowego. Zderzenie człowieka z pojazdem hamującym od prędkości 60 km/h porównywalne jest z upadkiem z 3 piętra, czyli z wysokości równej dziesięciu metrów – taki wypadek zazwyczaj dla pieszego kończy się śmiercią. Alarmująca jest liczba wypadków spowodowanych nadmierną prędkością, która jest również przyczyną najtragiczniejszych konsekwencji. Stosowanie się do przepisów ograniczających prędkość na drogach, pamiętanie o zasadzie ograniczonego zaufania oraz odpowiednia ocena sytuacji i dostosowywanie prędkości do warunków ruchu drogowego mogą ocalić tysiące ludzkich istnień.

 

Od listopada ubiegłego roku trwa prowadzona przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego kampania “10 mniej ratuje życie. Zwolnij!”. Ukierunkowana jest ona głównie na problematykę pieszych uczestników ruchu przechodzących w miejscach do tego przeznaczonych – będących ofiarami kierowców jadących z ndamierną prędkością. Połowa ofiar śmiertelnych wśród pieszych w Polsce to właśnie ci przechodzący przez przejścia dla pieszych.

 

 

 

Nadmierna prędkość to nie tylko zagrożenie dla niechronionych uczestników ruchu – jest zagrożeniem dla wszystkich poruszających i znajdujących się na drodze. Nowo-Zelandzka agencja NTZ Transport Agency rozpoczęła w styczniu tego roku kampanię „Błędy”, która ma zmienić postrzeganie kierowców i uświadomić im, jak ciężkie w skutkach jest poczucie kontroli nad pojazdem w połączeniu z nadmierną prędkością. W Polsce blisko 62% procent badanych przez Krajową Radę BRD uważa, że nadmierna prędkość nie jest zła jeśli tylko kierowca ma umiejętności”.

 

 

Ostatnie posty: