Od 31 sierpnia wchodzą w życie przepisy nakazujące noszenie elementów odblaskowych pieszym poruszającym się po zmroku po za obszarem zabudowanym. Dotychczasowe zapisy ustawy Prawo o ruchu drogowym nakładały taki obowiązek jedynie na dzieci do 15 roku życia. W związku z wchodzącą w życie nowelizacją ustawy obowiązek taki będzie miał każdy, a wyjątek może stanowić pieszy poruszający się po zmierzchu poza terenem zabudowy po drodze przeznaczonej wyłącznie dla ruchu pieszego lub po chodniku. Nie ma konieczności noszenia odblasków w strefach zamieszkania, w których pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem.
Proponowane regulacje prawne mają w konsekwencji przyczynić się do zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych na drodze wśród pieszych. Pieszy, będąc niechronionym uczestnikiem ruchu, ma podczas zderzenia z pojazdem jadącym z prędkością większą niż 50 km/h bardzo małe szanse na przeżycie. Prawdopodobieństwo obrażeń śmiertelnych pieszego w zderzeniu z pojazdem jadącym 60km/h wynosi blisko 100%. Dlatego bardzo istotna jest widoczność na drodze – osoba widoczna to osoba bezpieczna. Pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez zbliżającego się kierowcę z odległości około 40 metrów – minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h to około 30m, przy 80 km/h droga hamowania wydłuża się do blisko 60m. Elementy odblaskowe sprawiają, że pieszy widoczny jest z odległości około 150 m – co daje czas kierowcy na reakcję i dokonanie odpowiedniego manewru – wyhamowania i bezpiecznego ominięcia pieszego.
Elementy odblaskowe w postaci koszulek lub popularnych ostatnio opasek na rękę lub nogę można nabyć w sklepach i na stacjach benzynowych – ich cena waha się od kilki do kilkunastu złotych.