Loader Image
Koła stop, robisz krok

Koła stop, robisz krok

Przechodzenie na drugą stronę ulicy jest jedną z najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych czynności na drodze. W Polsce w 2016 roku na przejściach dla pieszych zginęły 264 osoby a 4324 zostały ranne. Inspiracją akcji „Koła stop, robisz krok” jest prowadzona w Szwajcarii akcja edukacyjna „Idziesz dopiero wtedy, gdy koła się zatrzymują”. Akcja ta promuje u dzieci prawidłowe nawyki zachowania na przejściu dla pieszych”.

Przechodzenie przez przejście dla pieszych to umiejętność, którą należy ćwiczyć już z najmłodszymi uczestnikami przekazując im należytą wiedzę oraz ucząc prawidłowych nawyków. Zgodnie z polskim prawem, dzieci po ukończeniu 7 roku życia mogą poruszać się pieszo bez opieki dorosłych. Dzieci do lat 7 mają znacząco węższy kąt widzenia – muszą one mocno odwrócić głowę, żeby zobaczyć nadjeżdżający pojazd. Niewykształcony do końca zmysł słuchu sprawia, że często nie wiedzą z jakiego kierunku pochodzi dźwięk.

W ramach akcji „Koła stop, robisz krok” opracowano Mini Przewodnik Pieszego o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię:

1. Na drodze szukamy miejsc z pasami na jezdni
2. Mamy ograniczone zaufanie do kierowców
3. Patrzymy w LEWO, patrzymy w PRAWO i ponownie w LEWO
4. Stosujemy się do kolorów i symboli sygnalizacji śietlnej
5. Staramy się złapać kontakt wzrokowy z kierowcą
6. Upewniamy się, że WSZYSTKIE pojazdy się zatrzymały
7. Przechodzimy przez jezdnię zdecydowanym krokiem
8. Na drodze cały czas jesteśmy czujni i rozważni

Na stronie Programu Autochodzik do pobrania ilustrowany Mini Przewodnik Pieszego oraz szczegóły o przebiegu akcji „Koła stop, robisz krok”.

 

Ostatnie posty: