Loader Image
Bezpieczny majowy weekend

Bezpieczny majowy weekend

Przed nami kolejny majowy weekend. Duża grupa zmotoryzowanych wyruszy w krótsze bądź dłuższe trasy. Pamiętajmy: to, czy dojedziemy bezpiecznie do celu, w dużej mierze zależy od nas samych. Przed wyjazdem zwrócimy uwagę na właściwe zabezpieczenie mieszkania, aby po powrocie nie spotkała nas niemiła niespodzianka. Zbliża się długi majowy weekend. Jest to okres wytężonej pracy dla wszystkich policjantów, którzy jak co roku czuwać będą nad bezpieczeństwem kierowców oraz osób wyjeżdżających na wiosenny wypoczynek. Funkcjonariusze będą sprawdzać między innymi stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierujących oraz przestrzeganie ograniczeń prędkości. Już teraz policjanci apelują o trzeźwość za kierownicą, rozwagę na drodze oraz odpowiednie przygotowanie auta przed wyjazdem. 

Policjanci czuwać będą nad naszym bezpieczeństwem w ramach działań pn. Bezpieczny Weekend. Poza upłynnianiem ruchu drogowego w miejscach, gdzie jest to konieczne policjanci będą też stosować represje karne wobec osób naruszających przepisy prawa o ruchu drogowym.

W szczególności stanowcze interwencje podejmować będą wobec kierowców przekraczających dopuszczalną prędkość, nie stosujących się do obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa, nieudzielających pierwszeństwa przejazdu lub nieprawidłowo wyprzedzających inne pojazdy.

Funkcjonariusze już teraz przypominają, że w okresie długiego weekendu będą obowiązywały ograniczenia w ruchu dla ciężarówek o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton i tak:

– 30 kwietnia w godzinach 18-22

– 1 maja w godzinach 8-22

– 2 maja w godzinach 18-22

– 3 maja w godzinach 8-22

Policjanci apelują do kierowców o rozsądek i wykazywanie się cierpliwością wobec innych użytkowników dróg oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów. Z powodu rozkwitających kwiatów weekend zapowiada się kolorowo i niech drogowe tragedie nie zmienią tego obrazu w szare barwy.

Bezpieczne mieszkanie

Zanim wyjedziemy z domu pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Zadbajmy o to, by po powrocie z długiego weekendu nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Nie ma niestety idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest… życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem podczas naszej nieobecności. Powierzmy sąsiadom lub znajomym komplet kluczy do naszego domu. Poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy.

Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu. Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.

Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu – najlepiej zabierać je ze sobą.

Źródło: Pomorska Policja
Źródło: Zdjęcie

Ostatnie posty: